Stypendium
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci    
                          Wisława Szymborska                                                                                                                                                           
              
                                                                           Logo akcji Szkoła pamięta                                                                 

 

Zbliża się listopadowy czas, czas zadumy, refleksji, wspomnień i pamięci o tych, którzy odeszli. Mając na uwadze potrzebę  pielęgnowania wśród dzieci i młodzieży pamięci     o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny, włączyliśmy się w  akcję  organizowaną  przez  Ministerstwo  Edukacji Narodowej  # Szkoła Pamięta.  

Z uwagi na pandemię część działań zrealizowanych w ramach akcji miała charakter wirtualny, ale nie tylko.  Najmłodsi uczniowie przygotowali piękne prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych oraz upamiętniające ważne miejsca pamięci naszej miejscowości.  Oto  galeria  prac  najmłodszych uczniów: 

IMG 20201029 135208 znicze

IMG 20201029 135313 narysowane groby

IMG 20201029 135325 praca dziecka

IMG 20201029 135931 pomnik w rysunku dzieci

123601680 362227551754753 235738020616961817 n

IMG 20201029 135940 pomnik z opisem

IMG 20201029 135833 znicze z bibuły

Z kolei starsi uczniowie przygotowali prezentacje przypominające  postać Patrona naszej szkoły, Franciszka Kyci, jak również miejsca pamięci naszej  Małej Ojczyzny. W ten sposób podczas zajęć zwróciliśmy uwagę nie tylko na historię Kuryłówki i okolic,  ale przede wszystkim wspomnieliśmy  naszych  lokalnych bohaterów, których pamięć powinniśmy szczególnie pielęgnować.  

Oto niektóre  prezentacje przygotowane przez uczniów:

Delegacja  Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedziła miejscowy cmentarz, na którym spoczywa Franciszek Kycia, a także miejsca upamiętniające ważne wydarzenia w historii Kuryłówki i jej mieszkańców, gdzie zostały zapalone znicze - symbol naszej pamięci.

IMG 9295 znicz szkolny na grobie Kyci

IMG 9307 znicz szkolny na pomniku

IMG 9312 znicz szkolny2 na pomniku kamieniu

A teraz zapraszamy na  wirtualny spacer szlakiem lokalnych  miejsc pamięci naszej Małej Ojczyzny.

Rozpoczynamy  od  wspomnienia   Patrona  szkoły,  Franciszka  Kyci (1899-1919), bardzo zdolnego chłopca, który jako uczeń leżajskiego gimnazjum wraz  z innymi kolegami zaciągnął się do Legionów Polskich. W 1918 r. zgłosił się na ochotnika do obrony Lwowa. Zginął  18 kwietnia 1919  roku pod Gródkiem Jagiellońskim. Miał wówczas 19 lat.

W 1924 roku mieszkańcy Kuryłówki w hołdzie bohaterom ufundowali pomnik ku czci poległych w obronie ojczyzny.

F Kycia portret 20201029 133246 F.Kycia tablica w szkole mniejsza

 Kycia nagrobek zdjęcie lepsze

20201029 133945 pomnik na skrzyżowaniu

20201029 133952 pomnik na skrzyżowaniu tablica

Kolejnym punktem naszego wirtualnego spaceru są miejsca spoczynku żołnierzy  AK i bohaterów walczących z niemieckim okupantem, których sylwetki przedstawiamy poniżej:

Franciszek Socha: żołnierz AK, ps. Szklarz, w chwili śmierci pełnił funkcje sołtysa wsi Brzyska Wola; został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB i NKWD w dniu 25.03.1945 r. podczas pacyfikacji Brzyskiej Woli.

Kazimierz Korczowski: żołnierz AK, w tym oddziału „Wołyniaka”, zastrzelony przez funkcjonariuszy UB i NKWD   25.03.1945 r.

Piotr Piotrowski został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB i NKWD w dniu 25.03.1945 r. podczas pacyfikacji Brzyskiej Woli.

Józef Michlewski: żołnierz AK, w tym oddziału „Wołyniaka”, zastrzelony przez ukraińską policję w dniu 06.02.1944 r.

Janina Przysiężniak ps. „JAGA” z domu Oleszkiewicz (1922-1945) – żona płk. Franciszka Przysiężniak ps. „OJCIEC JAN” - łączniczka i sanitariuszka oddziałów NOW Armii Krajowej. Aresztowana w marcu 1945 r.  przez ubowców Stanisława Supryniuka – Szefa Urzędu Bezpieczeństwa w Nisku. Pomimo faktu, iż była w 7 miesiącu ciąży, poddano ją ciężkim torturom, następnie pozornie zwolniono, ale gdy wyszła z samochodu, funkcjonariusz UB z Niska zastrzelił ją serią z pistoletu maszynowego. Zmarła razem z nienarodzonym dzieckiem. Miała 23 lata.

Zygmunt Sikorski (1900-1943)- inżynier leśnik, ur. się 9 marca 1900 roku koło Ropczyc.

Pracował jako leśniczy w Brzyskiej Woli. Ppor. AK, zginął 1 sierpnia 1943 roku podczas zamachu na niemieckiego urzędnika Quislinga/Knüsslinga/ w lasach Brzyskiej Woli.

Michał Staroń Tomasz Winiarski, Michał Karaś - zginęli podczas pacyfikacji Brzyskiej Woli przeprowadzonej przez Niemców w kwietniu 1942 roku.

Franciszek Socha

Kazimierz Korczowski

Piotr Piotrowski

Józef Michlewski

Janina Przysiężniak

Zygmunt Sikorki

Staroń Winiarski Karaś

kahlówka

A teraz przenieśmy się do  kolejnego miejsca pamięci-  tablic na fasadzie  kościoła parafialnego pw. Św. Józefa  upamiętniających  mieszkańców Kuryłówki, , m. in. Józefa Szczęsnego,  którzy zginęli podczas II wojny światowej z rąk Niemców i Sowietów. Warto przypomnieć  tę oto biografię:

Szczęsny Józef (1897-1942) -urodził się 28 czerwca 1897 roku w Kuryłówce.
Był kierownikiem szkoły w Kuryłówce i  jednym ze współtwórców pierwszej struktury konspiracyjnej - Związku Walki Zbrojnej. 13.06.1940 r. aresztowany przez Niemców. Zmarł 5 marca 1942 roku w Auschwitz-Birkenau.


tablice na kościele

Pora na wspomnienie bohaterów bitwy pod Kuryłówką, jednej z największych bitew stoczonych przez Żołnierzy Wyklętych: m.in. Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” i Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. To oni zapisali się na kartach historii jako ci, którzy odparli atak enkawudzistów, w największej bitwie powojennego podziemia. Ponad ośmiogodzinna bitwa, dzięki dobremu wyszkoleniu i znajomości terenu, zakończyła się zwycięsko. Sowieci jednak w odwecie następnego dnia spalili w Kuryłówce blisko 300 budynków mieszkalnych i 500 gospodarczych. 6 maja 2018 roku odsłonięto we wsi pomnik W HOŁDZIE POLEGŁYM na cześć Żołnierzy Niezłomnych i mieszkańców Kuryłówki- ofiar akcji pacyfikacyjnej.

20201029 133757 pomnik kamień

wołyniak

Na zakończenie naszego wirtualnego spaceru po miejscach pamięci wracamy na plac szkolny, gdzie  przed budynkiem szkoły znajduje się DĄB PAMIĘCI posadzony dla uhonorowania posterunkowego Policji Państwowej Ferdynanda Bielaka, zamordowanego przez NKWD w Twerze

20201030 130915 dąb pamięci przy szkole

Pamiętajmy! W tym szczególnym czasie listopadowych dni odwiedzajmy groby nie tylko zmarłych z naszych rodzin. Naszym obowiązkiem jest pamiętać również o bohaterach Małej Ojczyzny, którzy już odeszli. Dlaczego to takie ważne?  Odpowiedź znajdziemy w niezwykle pięknej myśli Zbigniewa Herberta:  Naród, który traci pamięć, traci sumienie

Nie zapominajmy  o tym!               

 Przygotował Zespół: Joanna Serkiz,  Małgorzata Kordas, Waldemar Fus, Grażyna Marczak i Małgorzata Sztyrak

znicz polski z logo akcji Szkoła pamieta