Home
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

zapisy2019

oplatek2018 1 oplatek2018 8

W świątecznej atmosferze odbyło się 20 grudnia 2018r. spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników obsługi z udziałem Pani Wójt Agnieszki Wyszyńskiej. Gospodarz gminy przyniosła wyjątkowy dar – Betlejemskie Światełko Pokoju, które otrzymała od harcerzy.

Po serdecznych i pełnych wzajemnej sympatii życzeniach, kulminacyjny punkt uroczystości stanowiła wspólna modlitwa prowadzona przez ks. Piotra Babijczuka oraz podzielenie się opłatkiem.

oplatek2018 2 oplatek2018 3 oplatek2018 4

oplatek2018 5 oplatek2018 6 oplatek2018 7
fot. A. Burda

BN2018

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”

Cyprian Kamil Norwid

 

Najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
i Nowego Roku, aby przyjście na świat Jezusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.

 

W imieniu społeczności szkolnej

dyr. Miron Czarniecki

 

 

 

Projekt Kartki - Kółko plastyczne, opiekun: M. Sztyrak

100 lecie sztand1 100 lecie sztand2

W niedzielę 11 listopada 2018r. Poczet Sztandarowy pod opieka pani Agnieszki Burdy oraz delegacja wieńcowa nauczycieli i uczniów, uczestniczyli w gminnych obchodach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

100 lecie wieniec1 100 lecie wieniec2
fot. Marek Latawiec (GOK)

100 lecie tab1100 lecie 1100 lecie

„Polska-Ojczyzna…

Kraina, która się w sercu zaczyna”

 

            W dniu 9 listopada 2018 roku  w Szkole Podstawowej im. Franciszka Kyci w Kuryłówce uroczyście świętowaliśmy  odzyskanie niepodległości przez Polskę. Ciesząc się z 100. rocznicy tego wydarzenia,  postanowiliśmy w tym roku obchodzić to święto inaczej niż zwykle. Inaczej, tzn. radośniej i wspólnie z naszymi sąsiednimi szkołami: Szkołą Podstawową im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli i Szkołą Podstawową w Dąbrowicy. Międzyszkolną uroczystość realizowano w ramach projektów: Godność, wolność, niepodległość oraz Co zaborcy podzielili, mieszkańcy Kuryłoweckiej Ziemi połączyli.

Uroczystości rozpoczęły się  o godzinie 900 w kościele parafialnym w Tarnawcu, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Następnie udaliśmy się do szkoły  w Kuryłówce, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona patronowi naszej szkoły. Przypomniano też życiorys Franciszka Kyci. W czasie przerwy mogliśmy obejrzeć niezwykle interesującą ekspozycję Życie codzienne w okresie międzywojennym wykonaną w ramach ww. projektów. 

Potem udaliśmy się do sali gimnastycznej. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu  (w ramach gminnej akcji „Rekord dla Niepodległej”) Pan Miron Czarniecki – dyrektor szkoły powitał zaproszonych gości, wśród których m.in. byli: Pan Tadeusz Halesiak – Wójt Gminy Kuryłówka, Pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt elekt, księża – Piotr Babijczuk, Stanisław Sroka, Witold Capłap, Damian Dec, Przew. Rady Gminy Pan Stanisław Kotulski, Pani Małgorzata Leja – dyrektor GZOS, Pani Alicja Kycia – dyrektor GOPS, Pan Leszek Połeć – dyrektor GOK, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz przedstawiciele rodziny Franciszka Kyci. Na początek  głos zabrała Pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt elekt, a następnie Pani Małgorzata Leja. Po przemówieniach  nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły. Najpierw ksiądz Damian Dec poświęcił sztandar, później Pan Tadeusz Halesiak – Wójt Gminy Kuryłówka przekazał go Panu Mironowi Czarnieckiemu – Dyrektorowi szkoły, który z kolei wręczył go uczniom. Po prezentacji sztandaru przedstawiciele klas złożyli ślubowanie. Zakup sztandaru i tablicy współfinansowany był ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, na wniosek złożony przez dyrekcję szkoły.

100 lecie 2 100 lecie 3 100 lecie 4

100 lecie 5 100 lecie 6 100 lecie 7

Gródek Jagielloński "Serce Jagiełły" Alejki Łyczakowa

W ramach projektu MEN „Niepodległa” w dniach 17-18 października 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w  Kuryłówce , podążając szlakiem Patrona - Franciszka Kyci, uczestniczyli w wycieczce do Gródka Jagiellońskiego i Lwowa.

Wyruszając z Kuryłówki, wielu z nas nie zakładało, że wycieczka do Lwowa okaże się tak niezwykłym przeżyciem. Już przed świtem wszyscy punktualnie przybyliśmy na miejsce, przejawiając najwyższe zadowolenie z powodu podróży w nieznane. Drogę do granicy pokonaliśmy nadzwyczaj szybko, jednak sama odprawa w naszym uznaniu nieco się przedłużyła. Mimo to pogodny poranek wyzwalał w nas ciekawość świata i pozytywne usposobienie. Tuż po przekroczeniu granicy wielkie wrażenie wywarły na nas lśniące w słońcu złote kopuły cerkwi w Szeginiach. Jakże kontrastowały z ubogimi, małymi, szarymi domkami tej przygranicznej miejscowości.

Pierwszym punktem programu wycieczki był Gródek Jagielloński. Dotarliśmy tam nadzwyczaj wyboistą drogą. Autokar rozkołysał się, niczym okręt w czasie sztormu. Na szczęście udało się bezpiecznie osiągnąć cel. To tutaj w Gródku, w 1919 r. zginął od kuli Franciszek Kycia, patron naszej szkoły. Jako 19-letni chłopak wyruszył wraz z kolegami na pomoc obrońcom Lwowa. Nie znamy dokładnego miejsca śmierci Franka, dlatego udaliśmy się pod kościół, gdzie z kolei znajduje się pomnik upamiętniający miejsce śmierci króla Władysława Jagiełły. A więc Gródek – to miejsce śmierci dwóch ważnych Polaków. Przed nami jednak jeszcze wiele atrakcji. Wizytę we Lwowie rozpoczęliśmy na Cmentarzu Łyczakowskim. Nasz przewodnik, pan Eugeniusz Josse, niezwykle barwnie i wzruszająco opowiadał o postaciach, których groby mijaliśmy. To dla nas piękna i żywa lekcja historii. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Marii Konopnickiej, gdzie odśpiewaliśmy „Rotę”, po czym ruszyliśmy urokliwymi alejkami w dalszą wędrówkę, by spotkać się z kolejnymi wielkimi Polakami: Stefanem Banachem, Sewerynem Goszczyńskim, Arturem Grottgerem, Julianem Ordonem, Gabrielą Zapolską, Władysławem Bełzą i wielu innymi. Zaskoczył nas klimat tego miejsca, które przypominało raczej piękny stary park, a nie potężną nekropolię. W końcu dotarliśmy do zupełnie innego niezwykłego miejsca. Tutaj wszystkie groby były jednakowe – setki białych krzyży z tabliczkami. To cmentarz Obrońców Lwowa, zwany Cmentarzem Orląt. Czytając nazwiska zmarłych, zauważyliśmy, że wszyscy mieli około 19 lat, lecz byli też i młodsi: 13-letni Antek, uczeń II klasy gimnazjum, czy 14-letni Jurek. Nie mamy wątpliwości, że jest to miejsce święte – bo tak jest ono nazywane przez Polaków.

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy, to dworzec główny z 1900 roku. Monumentalna budowla mimo upływu czasu nadal zachwycała swoim pięknem. Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy tworzyli tak niezwykłe budowle.

Zapalenie zniczy przy pomniku Konopnickiej  Pomnik Bełzy Cmentarz Orlat Lwowskich Pomnik Ordona 

 

Podkategorie

The latest news from the Joomla! Team

Ogłoszenia i komunikaty.