Home
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

„Warto(ść) być Polakiem”,

czyli o naszym udziale w Narodowym Czytaniu 2019

W miniony piątek, tj. 06.09.2019 r. uczestniczyliśmy w  drugim  już w Gminie Kuryłówka Narodowym Czytaniu. Przypomnijmy, w minionym roku to nasza szkoła gościła uczestników tej akcji. Tym razem gospodarzem spotkania miłośników literatury była Szkoła Podstawowa w Brzyskiej Woli. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania przebiegała pod hasłem „Warto(ść) być Polakiem”. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyły delegacje wszystkich szkół z terenu Gminy Kuryłówka, Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce. Przewodniczyła zaś pani Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie - 8 lektur na ósme Narodowe Czytanie.

Delegacja naszej szkoły w składzie: pani dyrektor Janina Paja, panie Joanna Serkiz i Małgorzata Kordas oraz uczniowie: Aleksandra Dziechciarz, Wiktoria Borek, Mateusz Miś, Adam Pawelec, Przemysław Zagaja zaprezentowała fragmenty Katarynki Bolesława Prusa. W trakcie spotkania mogliśmy również odkrywać piękno i aktualność innych Nowel polskich , m.in. Dymu, Dobrej pani, Orki, Rozdzióbią nas kruki, wrony, słuchając niezapomnianych fragmentów tych lektur w wykonaniu uczestników akcji.

Pragnąc popularyzować czytelnictwo i wyjątkowość polskiej literatury, zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie również w naszej szkole. Kilkanaście minut po ósmej przez radiowęzeł szkolny przypomnieliśmy przesłanie Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy zawarte w liście specjalnym i odczytaliśmy znane wszystkim  fragmenty noweli Bolesława Prusa, przypominając wzruszającą historię  niewidomej dziewczynki i pana Tomasza.

Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli za zaproszenie i udział w tym jakże pięknym spotkaniu z literaturą polską.

narczyt 3

narczyt 2 narczyt 1 narczyt 4

narczyt 5 narczyt 6 narczyt 7
fot. GOK w Kuryłówce