ZUCHOLANDIA
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

Drodzy Rodzice!

Raz w tygodniu będę przesyłała propozycje prac plastycznych, zabaw muzycznych itp. dla Waszych dzieci. Jeżeli skorzystacie będzie mi bardzo miło. Podczas wykonywania tych albo innych prac proponuję słuchać utworów z muzyki klasycznej.

                                                                           Liliana Kania - Zawierucka

Zucholandia plastyka [kliknij]

muzykoterapia [kliknij]


Do wysłuchania:

Symfonia nr 41 Wolfganga Amadeusza Mozarta, znana także jako Jowiszowa, która ma za zadanie stymulować/pobudzać słuchającego.

https://www.youtube.com/watch?v=bnK3kh8ZEgA

Do powtórzenia piosenka – Dmucha wiatr

https://www.youtube.com/watch?v=RRF72F4_8yc&list=OLAK5uy_kjK904l2tlnNGbSWylTCAMl4fUv0-hsUU&index=4&t=0s

Praca plastyczna
Ostatnio bardzo modny jest tzw. doodling. To nic innego jak proste wzory lub esy-floresy kreślone na kartce papieru.

Zróbcie z dziećmi kolorowy papier artystyczny tym sposobem. Wystarczy przygotować kolorowe tło i czarny pisak. A potem zarysować papier w kwiatki lub esy –floresy.

esyflo


W tym tygodniu proponuję krótką rozgrzewkę rytmiczno-ruchową dla dzieci
w wieku przedszkolnym. Dźwięki wysokie i niskie w podskokach. Poniżej podaję link do tych ćwiczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU

Układanie mandali. Potrzebne będą: np. piasek, patyki, szyszki muszelki, koraliki, nasiona, kamyki itp.

Cele edukacyjne:
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- budzenie wrażliwości estetycznej,
- czerpanie radości z tworzenia,

Cele terapeutyczne:
- odreagowanie napięć
- doskonalenie koncentracji uwagi,
- usprawnianie małej motoryki.

muzyk plast


Propozycja na ten tydzień to wysłuchanie utworu włoskiego kompozytora Tomaso Albinoni – Adagio G – moll. Utwór bardzo spokojny stosowany w muzykoterapii. Polecam dla dzieci w ramach relaksu, ale również dla rodziców.

https://youtu.be/XMbvcp480Y4

A zabaw plastycznych polecam malowanie nitką. (pomysł znaleziony w sieci).

Malowanie nitką to trochę magiczna zabawa plastyczna dla dzieci, bo nie widzą jak nitka "tańczy" pod papierem, a efekty końcowe są nieprzewidywalne. Jest to także okazja do ćwiczeń małej motoryki  oraz doskonalenia precyzji ruchów dłoni i palców. Oglądając efektowne wzory dziecko rozwija wyobraźnię.

https://1.bp.blogspot.com/-Rdv-1hWLpRU/WcaMUguc99I/AAAAAAAABi4/nGECo18hud8VZbwFhBs42EZfTz2IZa6dgCLcBGAs/s1600/TP%2Bmalowanie%2Bnitka1..jpg


ZABAWA PLASTYCZNA Z NITKĄ

Przygotuj:

 • papierowy talerzyk 
 • odrobinę dość gęstej farby plakatowej - 2-3 kolory
 • kawałek nitki 
 • dwie kartki cienkiego papieru 
 • pędzelek 
 • twardy, płaski ciężarek, np. deseczka kuchenna, książka w twardej oprawie, tacka itp. 

MALOWANIE NITKĄ

 

 • Połóż kartkę na gładkim blacie.
 • Nałóż kilka kleksów farby na talerzyk.
 • Zanurz nitkę w farbie zostawiając czysty kawałek na jednym końcu. *Pomóż sobie palcami i pędzelkiem.
 • Połóż nitkę na kartce w dowolny sposób, ale tak, żeby "czysty" koniec wystawał poza krawędź papieru..
 • Przyłóż drugą kartką i nakryj .
 • Połóż płasko lewą dłoń na ciężarku i lekko dociśnij.
 • Złap nitkę w palce prawej ręki i wyciągnij.
 • Powtarzaj proces.
 • Wysusz papier.
 • Obracaj kartkę i uwolnij wyobraźnię. Opowiedz co widzisz.


Dobre rady:

*Możecie użyć tylko jednego koloru farby

*Końcowy wyraz artystyczny zależy głównie od gęstości i kolorów farby, rodzaju papieru oraz rodzaju i grubości nitki. 

*Użyjcie sznurka, włóczki lub tasiemki zamiast nitki.


Muzicograma

https://www.youtube.com/watch?v=Bb56fQ9WrWM


W tym tygodniu proponuję krótką rozgrzewkę rytmiczno-ruchową dla dzieci w wieku przedszkolnym. Poniżej podaję link do tych ćwiczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

Kolejna propozycja to książeczka sensoryczna ( pomysł ze strony mojedziecikreatywnie.pl).

Książeczka sensoryczna z kartonu to prosty i tani sposób na niezwykłą zabawę z maluchem. Zmysł dotyku odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Dzięki dotykowi maluch poznaje świat, swoje najbliższe otoczenie oraz możliwości swojego ciała.

plstyczne

Książeczka sensoryczna

Nasze pociechy najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Dlatego proponuję dziś książeczkę sensoryczną w której dziecko może oglądać różne przedmioty, dotykać, porównywać ich strukturę, słuchać jak coś szeleści lub grzechocze, analizować wszystkie otrzymane w trakcie zabawy bodźce i cieszyć się swoją osobistą książeczką.

Taka propozycja dla dziecka wyrabia  w nim potrzebę dotyku, poznawania, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur oraz doskonale wpływa na rozwój małej motoryki. Nic nie stoi na przeszkodzie by książeczkę również pokolorować, coś dokleić czy przerobić według inwencji twórczej dziecka.

Jak zrobić książeczkę?

Moją propozycją jest Książeczka sensoryczna z tektury falistej. Wycięłam kilka prostokątów o tej samej wielkości, przedziurkowałam i związałam razem mocnym sznurkiem. Do każdej strony zaczepiłam klamerkę, aby się łatwiej i ciekawiej przekładało strony. Poprzyklejałam klejem lub taśmą dwustronną zróżnicowane fakturowo i strukturalnie przedmioty, tak aby stworzyć ciekawą propozycję edukacyjną. Porównujemy kształty, wielkości, kolory i struktury. Pewne rzeczy są miękkie, inne twarde, a jeszcze na kolejnej stronie coś szeleści lub można przełożyć jedną rzecz pod drugą. Folia bąbelkowa strzela, a gąbka jest szorstka, każda strona skrywa swoją tajemnicę… Na obrazku mamy różne koła, rysuje po nich palcem, porównujemy wielkości małe duże…   Książeczkę sensoryczną można zrobić wedle własnych upodobań. Jeśli mamy czas można wykonać nawet klika książeczek podzielonych tematycznie na przykład z kształtami i strukturami, z porównywaniem wielkości i faktur itp. Możliwości jest wiele, koszt nieduży, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej książeczki bezcenna…


Dzień dobry!

Czas na muzyczny środek uspokajający. Jak myślicie? Jaka muzyka sprawdzi się najlepiej? Z pewnością będą to utwory, których tempo jest wolniejsze. Wywołuje ono najczęściej nastroje o charakterze spokoju, odprężenia. Ważne jest również aby rytm nie był zbyt gwałtowny i energiczny, a bardziej statyczny.

Proponuję do wysłuchania oczywiście wraz z dziećmi w ramach relaksu, odprężenia.

Marzenie – Robert Schumann

https://www.youtube.com/watch?v=HrBMrTH2Jh4

Proponuję również powtórzyć piosenkę pt. „Tak- nie” (śpiewaliśmy ją na zajęciach).

https://www.youtube.com/watch?v=aNXUJTXBN_Q&list=PLSt-n5-v5hJS_hI2XV8nPdoH8qT5rul3A

Praca plastyczna:

Proponuję dzisiaj wykorzystać obierki po temperowaniu kredek i ołówków.

A co z nich zrobić? Oczywiście kwiaty.

kw muz


Dzień dobry. Kolejny tydzień przed nami. Dzisiaj tak jak obiecałam „lekarstwo” na poprawę i ożywienie nastroju, a  z zajęć plastycznych tęcza do wyklejenia plasteliną.

Muzyka świetnie sprawdzi się również jako środek na polepszenie humoru. Zastanówmy się najpierw w jaki sposób się to odbywa.
Muzyka powstała po to, by oddziaływać na nasze uczucia. Emocje które odczuwamy wywoływane są przez konkretne elementy składające się na nią.
W tym przypadku aby muzyka mogła spełnić swoją rolę powinna mieć charakter radosny, wzbudzać w nas szczęście, radość. Służą temu dość szybkie tempa utworów oraz dźwięki wysokie, mające oddziaływanie poprawiające humor.
W tym wypadku śmiało przepisać można kompozycje rosyjskiego mistrza – Piotra Czajkowskiego. Jego muzyka podbiła serca słuchaczy.

Wysłuchajcie ze swoimi dziećmi utwór Taniec wieszczki cukrowej

Czy słuchając tego utworu poprawił Wam się humor? Spróbujcie zatańczyć wraz z dziećmi do melodii tego utworu.

https://www.youtube.com/watch?v=MONSmfYrARc

karta pracy

 Karta pracy do wyklejania plasteliną, to świetna propozycja dla najmłodszych dzieci. Działania twórcze, lepienie, ugniatanie, manipulowanie i wyklejanie rozmaitych plastelinowych kolaży daje dzieciom bardzo wiele możliwości. Zaczynamy od prostej tęczy, gdzie uczymy się kolorów i liczenia.

Karta pracy jest do pobrania na stronie: mojedziecikreatywnie.pl


                                                                       14.04.2020r.

Muzykoterapia

Chyba niewielu z nas ma świadomość tego jak bardzo sami możemy wpływać na stan swojego zdrowia, jak łatwo możemy sobie pomagać i to bez konieczności łykania tabletek. Jest bowiem uniwersalne lekarstwo, znane od wielu tysięcy lat, które działa na wiele dolegliwości. Nieświadomie, wielu z nas stosuje je prawie codziennie nie zdając sobie nawet sprawy jak skutecznym i jak ogromnym narzędziem się posługuje. Gdybyśmy jednak zdawali sobie z tego sprawę to nasze życie mogłoby stać się ciekawsze, bardziej spokojne i przede wszystkim zdrowsze.

Muzyczne lekarstwa

Na dzisiejszych zajęciach zajrzymy do podręcznej muzycznej apteczki. Choć nie da się ustalić listy utworów - lekarstw na konkretne choroby, ze względu na to, że reakcje na nie zależą od indywidualnych upodobań z pewnością zaproponuję muzyczne lekarstwa na:

 • poprawę i ożywienie nastoju;
 • uspokojenie;
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
 • rozładowanie gniewu, wściekłości;
 • bezsenność.

 Dzisiaj proponuję lekarstwo J na rozładowanie gniewu, wściekłości.

Każdemu z nas zdarza się w życiu być rozzłoszczonym, rozgniewanym. Z takimi emocjami można sobie poradzić w różny sposób. Jednym z nich jest właśnie muzyka, do której jeśli dołączymy ruch z pewnością skutecznie zadziała na  nasz nastrój.

Czas na pierwszą kurację muzyczną na rozładowanie wściekłości, zalecaną osobom zdenerwowanym, rozzłoszczonym, rozdrażnionym.

 Polecenie 

Rodzice z dziećmi  dobierają się w pary. Jedno z nich jest lustrem, a drugie osobą przeglądającą się w lustrze. Będziecie dla siebie odbiciem lustrzanym, tzn. jedno będzie wykonywało to samo, co drugie w miarę możliwości w tym samym czasie. Zadaniem dzieci jest ruchowa interpretacja muzyki. Ruch powinien być zgodny z jej charakterem. Drodzy Rodzice tutaj liczę na Waszą kreatywność. Poniżej link do muzyki, którą wykorzystujemy podczas zabawy.

 Dymitr Szostakiewicz Sonata na wiolonczelę i fortepian d – moll op.40

https://www.youtube.com/watch?v=f34F9WO0Y_U

Za tydzień „lekarstwo” na poprawę i ożywienie nastroju.

 Zajęcia plastyczne - Zucholandia

 Do wykonania bociana potrzebna jest rolka po papierze, ewentualnie jednorazowy biały kubeczek, kawałek tekturki, biały i czarny papier, ewentualnie plastelina. Zawsze podczas wykonywania prac plastycznych starajmy się wykorzystywać materiały, które mamy pod ręką jako zamienniki.. Można również takie oczka przykleić z białej i czarnej kulki plasteliny, lub wyciąć z tekturki i dorysować czarne źrenice.  Podobnie jest z wykonywaniem dzioba dla ptaka. Dzieci mogą taki dziób ulepić z plasteliny, wyciąć z tektury, uformować z drucika kreatywnego itp. Rolki malujemy lub oklejamy papierem, a
w prostszej wersji korzystamy z białych jednorazowych kubeczków.

bociek

Pozdrawiam serdecznie Liliana Kania - Zawierucka


W tym tygodniu polecam muzykę Mozarta.

Poniżej ciekawy artykuł do przeczytania. Zachęcam.

Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart, wpływ muzyki na rozwój dziecka.

Nie tylko Mozart dla dzieci stał się w ostatni czasie modnym tematem, ale także ogólne pojęcie wpływu muzyki na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Badania wykazują, że słuch malucha zaczyna się rozwijać już w 16 tygodniu ciąży, maluch zaczyna wsłuchiwać się w rytmiczne bicie serca mamy, poznaje jej głos i reaguje na wszelkie dźwięki z otoczenia. Oczywiście w każdym kolejnym miesiącu 16 tygodniu ciąży słuch staje się doskonalszy, dziecko nie tylko słyszy dźwięki, ale też je zapamiętuje. Dlatego tak ważna jest pozytywna stymulacja słuchu od najwcześniejszego etapu. Badania potwierdzają, że Mozart dla dzieci, ale też inne piosenki, dźwięki wpływają pozytywnie na rozwój malucha.

1. Mozart dla dzieci – dlaczego Mozart

Dlaczego Mozart dla dzieci? Zainteresowanie kompozytorem, a dokładnie jego utworami i ich wpływem na rozwój dziecka zaczęło się od badań dr Alfreda Tomatisa, który udowadniał, że wysokie częstotliwości utworów rozwijają między innymi potencjał umysłowy dziecka. Do pedagogiki i psychologii dziecięcej został wprowadzony nawet termin efekt Mozarta. Zatem dlaczego Mozart dla dzieci? Oprócz tego, że utwory cechuje doskonała forma i struktura, melodia
i rytm łączy niemal matematyczna harmonia. Kompozycje są skomponowane w precyzyjny, przemyślany sposób.

Dlatego według Tomatisa i innych badaczy Mozart dla dzieci jest właściwą stymulacją sprzyjającą koncentracji i pamięci. Według specjalistów Mozart dla dzieci to wpływ na umiejętności językowe, analityczne i matematyczne. Nie tylko Mozart dla dzieci ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczne dziecka. Według muzykologów podobny efekt, co Mozart dla dzieci daje słuchanie muzyki barokowej, a także chorały gregoriańskie.

2. Mozart dla dzieci – wpływ muzyki na rozwój dziecka

Mozart dla dzieci czy inne spokojne, rytmiczne, precyzyjne dźwięki utrzymane w rytmie 60 uderzeń na minutę to nie tylko stymulacja dla mózgu. Według badaczy muzyka pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ w trakcie słuchania serce odzyskuje swój prawidłowy rytm. Częste słuchanie muzyki potrafi zminimalizować stres i wszystkie skutki z nim związane. Mozart dla dzieci to według naukowców pobudzenie immunologicznego systemu, a także zmiana fal mózgowych, co stanowi optymalne warunki do procesu kształcenia.

Mozart dla dzieci to według praktykujących taką terapię mam idealna muzyka relaksacyjna. Mozart dla dzieci to nie tylko wolny rytm, ale również kojące odgłosy przyrody, spokojne motywy, które pomagają wyciszyć nawet zdenerwowane dziecko. Badania pokazują, że dzieci słuchające Mozarta zasypiają szybciej nawet bez smoczka czy butelki.

https://www.youtube.com/watch?v=5XGGTXR6q3w

Wiosenne drzewko z rolki i plasteliny.

drzw plast

Do wykonania pracy potrzebujesz:

- rolkę po papierze,

- brązową i różową bibułę,

- kartkę z bloku technicznego,

- brązową plastelinę,

- zielony pisak,

- kredkę lub plastelinę.

Brązową bibułę zgniatamy mocno i delikatnie rozkładamy. Następnie kładziemy na bibułę rolkę po papierze, owijamy dookoła rolki, a końce bibuły wciskamy do środka rolki.

Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa. Z brązowej plasteliny toczymy paluszkami małe wężyki, z których formujemy gałęzie, które przyklejamy do korony drzewa. Możemy je też delikatnie rozcierać palcami, a paznokciami zrobić fakturę imitującą korę drzewa. To świetne ćwiczenie wpierające małą motorykę, podobnie jak zgniatanie kulek z bibuły. Takie prace plastyczne wspierają zdolności manualne dziecka i doskonale przygotowują do nauki pisania.

Zielone listki możemy narysować pisakiem, kredką lub wykleić z bibuły, czy plasteliny. Następnie kawałki różowej bibuły pozgniataliśmy w kulki, które mocowaliśmy do korony drzewa za pomocą kleju. To nasze wiosenne kwiatki. Koronę drzewa zamocowaliśmy na pniu z rolki, nacinając ją po bokach.