Szkoła Podstawowa
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

Tydzień Mediacji w naszej szkole

t m s 1 t m s 2

W dn. 15-18.10.2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Mediacji. Rozpoczęliśmy, jak co roku , od krótkiego przypomnienia przez radiowęzeł szkolny, czym są mediacje i jakie są ich zalety. Ogłosiliśmy również konkurs na najciekawszą nazwę Szkolnego Koła Mediatorów.  Następnie mediatorzy rówieśniczy  czytali na świetlicy szkolnej swoim młodszym kolegom Bajki o empatii. Przyjaciele żyrafy, które były inspiracją do wykonywania pięknych prac plastycznych. Uczestnicy Szkolnego Koła Mediatorów promowali też mediacje, przedstawiając  uczniom przygotowaną prezentację.

W czwartek zaś 17.10.br. podczas Międzynarodowego Dnia Mediacji mediatorzy przygotowali szereg atrakcji. Rozpoczęli od umieszczenia  pozytywnych myśli na drzwiach każdej klasy, a następnie zawitali  w oddziale przedszkolnym, by przedstawić bajkę A. Fredry Paweł i Gaweł oraz zaprezentować  w formie wiersza  język żyrafy. Na zakończenie miłego spotkania,   w którym uczestniczyła również pani dyrektor Janina Paja,  mediatorzy rozdali przedszkolakom kolorowankę z żyrafą.        Z kolei na dłuższej przerwie zaprosili do wspólnej zabawy młodszych kolegów z klas I-III. Dużą popularnością cieszyła się gra planszowa Żyrafa, głuchy telefon, puzzle     w kształcie serca oraz przygotowane malowanki. W podziękowaniu za  wspaniałą wspólną zabawę mediatorzy podarowali  uczniom kolorowe przypinki z logo programu mediacji szkolnych. Podczas kolejnej dłuższej przerwy  mediatorki z klasy VIII prowadziły  zabawę w formie quizu dla uczniów  klas IV- VIII, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę  na temat mediacji. W nagrodę można było zdobyć kolorową przypinkę z okazji Tygodnia Mediacji. Mediatorzy zapraszali  również do skorzystania z Tablicy życzeń, gdzie zamieszczano   życzenia dla swoich przyjaciół. Jako pierwsze umieściły  na niej wpis Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Leżajsku      i realizatorki trzeciej już edycji szkoleń dla przyszłych mediatorów: psycholog Monika Chrząstek i pedagog Justyna Sandomierska, z którymi mediatorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie.

W piątek uczestnicy Szkolnego Koła Mediatorów  ponownie przedstawili bajkę  A. Fredry, tym razem  dla kolejnych oddziałów przedszkolnych i pierwszaków. Na zakończenie Tygodnia Mediacji, kontynuując akcję promującą mediacje ph. Jak gadać, żeby się dogadać, zorganizowano spotkanie dyskusyjne, w którym uczestniczyli mediatorzy i przedstawiciele klas IV-VIII. Dyskusję zakończono zgodnym stwierdzeniem, iż  w szkole naprawdę warto prowadzić mediacje. 

Koordynatorem zrealizowanych zadań podczas Tygodnia Mediacji była pani Małgorzata Kordas, opiekun Szkolnego  Koła Mediatorów.

t m s 3

t m s 4 t m s 5 t m s 6 t m s 7

l ego 7

Czy możliwe jest połączenie fizyki, robotyki, automatyki, j. polskiego i świetnej zabawy z udziałem klocków lego? Stanowczo TAK. Potwierdzić to mogą zarówno klasy: IV, Va i Vb, oraz panie Maria Wolanin, Joanna Serkiz, Małgorzata Sztyrak, Aleksandra Śliwa, które w dniu 10 października odwiedziły samodzielny lokal LEGO Education Innovation Studio w Rzeszowie.

Tylko w czasie 5 godzin grupa uczniów naszej szkoły została przeniesiona w świat miniaturowych klocków. Ożywienie LEGO polegało na wykreowaniu prototypów pojazdów, które w połączeniu z „SIECIĄ” zaczynały się poruszać. Uczniowie doświadczyli serii fantastycznych, przyrodniczo-fizycznych eksperymentów, z których wynieśli ciekawe doświadczenia z dziedziny nauki. Kolejnym działaniem zaproponowanym przez animatorów było stworzenie z klocków fantastycznej historii, w której udział brały roboty i opowiedzenie jej pozostałym uczestnikom zabawy. Podczas spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki ze swoimi imionami. Zabawą kierowali doświadczeni animatorzy LEGO, którzy sprawili, że nauka stała się łatwa, przystępna i interesująca. A długotrwałą pamiątką, była dodatkowo kolorowa koszulka z własnym imieniem.

Aleksandra Śliwa

l ego 1 l ego 2 l ego 3

l ego 4 l ego 5 l ego 6

Dnia 8 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 1-3 oddawali swój głos na kartkach wyborczych. Najwięcej głosów otrzymał uczeń  klasy 2 Błażej Kobos, który został Przewodniczącym Małego Samorządu Uczniowskiego, a jego Zastępcami – Ewa Kyc i Oliwia Szczypta z klasy 3 oraz Maja Kuźniar z klasy 1.

Dziękujemy uczniom oraz ich wychowawcom za pomoc w przeprowadzeniu wyborów. Przypominamy jednocześnie, że Mały Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie klas młodszych z wybranymi przedstawicielami klas:

Klasa 1a
Paweł  Błoński maly su
Szymon Kyc
Iga Wyszyńska

Klasa 1b
Maja Kuźniar
Michał Kyc
Anita Warchoł

Klasa 2
Piotrek Baj
Błażej Kobos
Karolina Mazurek

Klasa 3
Aleksandra Kotulska
Ewa Kyc
Oliwia Szczypta

Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy na rzecz społeczności szkolnej!

Opiekun Samorządu:
Lucyna Karpińska

Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej w Kuryłówce

 W dniu 1 października tego roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Europejskiego Dnia Języków.   Z krótką historią obchodów tego święta oraz zasadnością nauki języków obcych zapoznali nas przedstawiciele klasy VIII-ej. Udzieli oni również kilku cennych rad dotyczących łatwiejszego przyswajania sobie nowych słów i zwrotów. Nasi najmłodsi uczniowie zaśpiewali piosenki „ Hello song” oraz „ I’m happy”. Uczniowie klas starszych z kolei zademonstrowali swoje umiejętności aktorskie przedstawiając humorystyczną, wielojęzykową wersję Królewny Śnieżki, co spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności. Nad całością czuwały „Panie od języków obcych”, czyli Barbara Łuszczak, Jadwiga Marczak Szpyt oraz Magdalena Podobińska. Obchody Dnia Języków w naszej szkole wzbogaciły również gazetki na korytarzach szkolnych-Proszę, Dziękuję i Przepraszam w różnych językach, gazetka wielojęzyczna oraz wystawa prasy i literatury obcojęzycznej. Nie obyło się też bez konkursów. I tak zmagania o najciekawszą gazetkę na temat wylosowanego kraju oraz przebranie się w barwy jego flagi wygrała klasa Va, która zaprezentowała Grecję. Z kolei konkurs na odnalezienie i przetłumaczenie ukrytych w szkole haseł w różnych językach wygrali Wojciech Leniart i Jakub Mazurek z klasy VII.

Serdecznie gratulujemy!

edjo 12 edjo 11 edjo 10 edjo 9

edjo 8 edjo 7 edjo 6 edjo 5

edjo 4 edjo 3 edjo 1

edjo 2 

dtmws 6

IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SZKOLE

To już IX raz obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Tym razem kulminacja działań przypadła na 4 października. Już tydzień wcześniej uczniowie szkoły pod kierunkiem koordynatora Pani Marii Wolanin i nauczycieli matematyki Pani Małgorzaty Szeliga i Urszuli Zięzio rozpoczęli przygotowania do tego dnia. Tabliczka mnożenia na lekcjach matematyki w różnych odsłonach, formuły w Excelu na informatyce to tygodniowy standard w szkole. Nie zabrakło również rymowanek, prac plastycznych, ciekawostek i sprytnego mnożenia, z którymi można było zapoznać się na tablicach korytarzy.

Wreszcie nadszedł upragniony dzień 4 października. Egzaminatorzy – uczniowie klas młodszych od samego rana sprawdzali wśród rodziców, dyrekcji, nauczycieli i uczniów poziom znajomości tabliczki mnożenia. Grupa innych z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Agnieszką Burda wyruszyła do pobliskich instytucji: gminy, banku, odwiedziła też sklep. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział na wylosowane pytania otrzymywał nagrodę w postaci emblematu akcji oraz mógł przybić z egzaminatorami piąteczkę lub żółwika.

Ten symboliczny dzień w formie zabawy miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. I tak się stało. Kto miał problem – niech pracuje. Za rok sprawdzimy.:)

UZ

dtmws 1 dtmws 3 dtmws 4 dtmws 2 dtmws 5

dtmws 7 dtmws 8 dtmws 9 

dtmws 10 dtmws 17 dtmws 11

dtmws 12 dtmws 13 dtmws 14

dtmws 15 dtmws 16