Szkoła Podstawowa
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

Tydzień Mediacji w naszej szkole

t m s 1 t m s 2

W dn. 15-18.10.2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Mediacji. Rozpoczęliśmy, jak co roku , od krótkiego przypomnienia przez radiowęzeł szkolny, czym są mediacje i jakie są ich zalety. Ogłosiliśmy również konkurs na najciekawszą nazwę Szkolnego Koła Mediatorów.  Następnie mediatorzy rówieśniczy  czytali na świetlicy szkolnej swoim młodszym kolegom Bajki o empatii. Przyjaciele żyrafy, które były inspiracją do wykonywania pięknych prac plastycznych. Uczestnicy Szkolnego Koła Mediatorów promowali też mediacje, przedstawiając  uczniom przygotowaną prezentację.

W czwartek zaś 17.10.br. podczas Międzynarodowego Dnia Mediacji mediatorzy przygotowali szereg atrakcji. Rozpoczęli od umieszczenia  pozytywnych myśli na drzwiach każdej klasy, a następnie zawitali  w oddziale przedszkolnym, by przedstawić bajkę A. Fredry Paweł i Gaweł oraz zaprezentować  w formie wiersza  język żyrafy. Na zakończenie miłego spotkania,   w którym uczestniczyła również pani dyrektor Janina Paja,  mediatorzy rozdali przedszkolakom kolorowankę z żyrafą.        Z kolei na dłuższej przerwie zaprosili do wspólnej zabawy młodszych kolegów z klas I-III. Dużą popularnością cieszyła się gra planszowa Żyrafa, głuchy telefon, puzzle     w kształcie serca oraz przygotowane malowanki. W podziękowaniu za  wspaniałą wspólną zabawę mediatorzy podarowali  uczniom kolorowe przypinki z logo programu mediacji szkolnych. Podczas kolejnej dłuższej przerwy  mediatorki z klasy VIII prowadziły  zabawę w formie quizu dla uczniów  klas IV- VIII, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę  na temat mediacji. W nagrodę można było zdobyć kolorową przypinkę z okazji Tygodnia Mediacji. Mediatorzy zapraszali  również do skorzystania z Tablicy życzeń, gdzie zamieszczano   życzenia dla swoich przyjaciół. Jako pierwsze umieściły  na niej wpis Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Leżajsku      i realizatorki trzeciej już edycji szkoleń dla przyszłych mediatorów: psycholog Monika Chrząstek i pedagog Justyna Sandomierska, z którymi mediatorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie.

W piątek uczestnicy Szkolnego Koła Mediatorów  ponownie przedstawili bajkę  A. Fredry, tym razem  dla kolejnych oddziałów przedszkolnych i pierwszaków. Na zakończenie Tygodnia Mediacji, kontynuując akcję promującą mediacje ph. Jak gadać, żeby się dogadać, zorganizowano spotkanie dyskusyjne, w którym uczestniczyli mediatorzy i przedstawiciele klas IV-VIII. Dyskusję zakończono zgodnym stwierdzeniem, iż  w szkole naprawdę warto prowadzić mediacje. 

Koordynatorem zrealizowanych zadań podczas Tygodnia Mediacji była pani Małgorzata Kordas, opiekun Szkolnego  Koła Mediatorów.

t m s 3

t m s 4 t m s 5 t m s 6 t m s 7